Czas na wiosenne sprzątanie komputera

Naprawa Komputerów Płońsk

Wiosna, to pora roku, w której wszystko budzi się do życia. Robimy plany na przyszłość, sprzątamy w domu i ogrodzie. Czasem warto też zadbać o sprzęt, na którym pracowaliśmy całą jesień i zimę. Komputer lub laptop służył nam w domu jako narzędzie pracy zdalnej, centrum rozrywki, źródło informacji i pomocnik w utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas ich przeprowadzania:

Porządek na pulpicie

Pulpit jest wygodnym miejscem do przechowywania plików i skrótów do programów, ale może szybko stać się niechlujny. Oto, jak uporządkować swój pulpit, aby szybko znaleźć wszystko, czego szukasz. Pulpit na komputerze jest jak salon w domu – powinien być czysty i elegancki, a korzystając z niego nie powinniśmy potykać się o porozrzucane w nieładzie rzeczy.

Najszybszym sposobem przeorganizowania pulpitu jest posortowanie wszystkiego co jest na nim. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybrać opcję w menu „Sortuj według”. Wybierz na przykład „Nazwa”, aby posortować pliki alfabetycznie lub „Data modyfikacji”, aby posortować je chronologicznie. Dzięki temu łatwiej znaleźć to, czego szukasz, jeśli na Twoim pulpicie jest zbyt wiele ikon i plików.

Możesz także użyć opcji w menu „Widok”, aby wybrać rozmiar ikon na pulpicie i zdecydować, czy mają być wyrównane do siatki. Jeśli odznaczysz opcję „Automatyczne rozmieszczanie ikon”, możesz przeciągać i upuszczać ikony w dowolnym miejscu. Jeśli ta opcja jest włączona, ikony będą zawsze grupowane jedna po drugiej.

Warto pomyśleć o pogrupowaniu plików w folderach o określonych nazwach np.: Praca, Szkoła, TXT, Foto, Firma, 2021. Po wstępnych porządkach należy pomyśleć o skrótach do programów, które tworzą się na pulpicie automatycznie po instalacji programów. Proponuję utworzyć dwa foldery „Zbędne” i „Używane”. Pierwszy przyda się w kolejnym etapie sprzątania i trafią tam wszystkie skróty do programów, które uruchomiliśmy tylko raz i zapomnieliśmy usunąć oraz skróty do programów, których nigdy nie uruchomiliśmy od początku użytkowania laptopa lub komputera. Folder „Używane” powinien zawierać skróty do przeglądarek, programów graficznych, pakietu Office itp. Po pogrupowaniu programów te najczęściej używane powinny trafić na pasek zadań. Innym sposobem na minimalizację ilości ikon na pulpicie jest szybki dostęp do nowotworzonych plików np. wybierając opcję tworzenia nowych plików bezpośrednio przez prawy przycisk myszki.

Nieużywane programy i aplikacje

Po co trzymać rzeczy, których nie używamy? Ta zasada świetnie sprawdza się zarówno w życiu codziennym (poprzez pozbycie się dziurawych, choć ulubionych koszulek i powyrzucanie niepotrzebnych szpargałów z szafek) jak i w komputerze. Przechodzimy do „Aplikacje i Funkcje”, klikamy na prawy przycisk myszy (PPM) na znaczku Windowsa i wybieramy „Aplikacje i Funkcje”.

Po chwili pojawią się wszystkie zainstalowane programy. Teraz mała uwaga: jeżeli nie jesteśmy pewni co do funkcji jaką pełni program w systemie, to go zostawmy, lepiej zostawić „jedno brudne okno niż potem szukać szklarza”. Po kliknięciu wybranego programu, który chcemy usunąć pojawi się opcja „Odinstaluj” – klik – proces deinstalacji i jednego śmiecia mniej. Proszę pousuwać stare gry, dodatkowe antywirusy, programy, których nigdy nie uruchamialiśmy, proszę posiłkować się folderem z pulpitu „Zbędne”. Warto zatem zajrzeć do zainstalowanych programów oraz aplikacji i usunąć te, których od dłuższego czasu nie uruchamialiśmy lub po prostu przestały nas bawić i niepotrzebnie zajmują miejsce. Niewykluczone, że znajdziecie nawet takie, których nigdy nie używaliście. Uważajcie jednak, bo niektóre, na pozór nieznane programy są niezbędne do normalnej pracy komputera. Usuwajcie zatem te, które na pewno znacie.

Po wszystkim warto wyczyścić system Windows ze zbędnych plików. Windows, to mały śmieciarz i chomik przechowujący tysiące zbędnych plików: starych aktualizacji, resztek instalacji programów… Najprościej jest skorzystać z systemowego czyszczenia plików, aby ułatwić i zoptymalizować pracę proponuję utworzenie skrótu na pulpicie. Kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar na pulpicie i kliknij Nowy > Skrót.

Kopiuj i wklej cleanmgr / D C / LOWDISK w polu lokalizacji i kliknij Kolejny.

Jeżeli opcje wyboru nie są zaznaczone, to trzeba je wszystkie zaznaczyć jak na filmie. Wyjątek stanowi opcja czyszczenia folderu „Pobrane”, która jest w wersji Windows 10 18** i trzeba ją zostawić pustą.

Czyszczenie mechaniczne

Nasze sprzęty: komputer czy laptop działają jak małe odkurzacze wykorzystujące obieg powietrza aby schłodzić podzespoły. Jeszcze nie widziałem sprzętu, który działałby przez 12 miesięcy lub dłużej po 16 godzin dziennie i był wolny od kurzu na wentylatorach. Elementy elektroniczne podczas pracy wydzielają ciepło. Im praca jest bardziej intensywna, np. granie w wymagające dużej mocy obliczeniowej gry lub renderowanie filmów w wysokiej rozdzielczości, tym ilość generowanego ciepła jest większa. Aby zapobiec przegrzaniu i uszkodzeniu podzespołów stosuje się zaawansowane systemy chłodzenia, które wykorzystują powietrze lub płyn. W sytuacji, gdy elementy są pokryte grubą warstwą kurzu, odprowadzanie ciepła jest znacznie mniej efektywne. Prowadzi to do stopniowego podwyższania temperatury, która w konsekwencji jest przyczyną awarii. To zadanie dla bardziej zawansowanych użytkowników komputera. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze czyszczenie komputera stacjonarnego przez użytkowników kończy się sukcesem. Zawsze wypadnie jakiś kabel, wypnie się wentylator, urwie jakaś część lub dojdzie do zwarcia, dlatego nie zalecam samodzielnego czyszczenia z kurzu, aby nie doprowadzić do poważnej awarii. Jeżeli chodzi o czyszczenie laptopów, to proszę tę pracę zostawić fachowcom i dzwonić do Adrian Serwis Komputerowy.

Opisane przeze mnie sposoby oczyszczania komputera mogą zostać przeprowadzone samodzielnie przez każdego użytkownika sprzętu (z zachowaniem odpowiedniej ostrożności). Ukrytych programów i śmieci w systemie jest jednak bardzo dużo i dlatego gruntowne „sprzątanie” lepiej powierzyć osobom, które na tym się znają.

Jeżeli masz wątpliwości, lub brak znajomości komputera nie pozwala Ci na wiosenne porządki powierz to zadanie fachowcom, którzy zadbają o Twój sprzęt i zapewnią Ci odpowiedni komfort jego użytkowania.

Warto zadbać o swój sprzęt.!